Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij: Bűn és bűnhődés

2024. november 19. 15:50 - DFMVK2

Középiskolások ajánlják

Bűn és Bűnhődés „Dosztojevszkij az orosz irodalom és az egész világirodalom mindmáig legnevesebb képviselőinek egyike, a 19. századi orosz irodalom felemelkedésének kulcsfigurája, az úgynevezett filozófiai-ideológiai regény műfajának megalkotója, a lélektani regény mestere.”

Dosztojevszkij élete komor volt, már gyermekkorában elvesztette édesanyját és szigorú Hadmérnöki Intézetbe került. Eközben apja alkoholista lett és nem sokkal később meg is halt. 

Felnőtt korára a világ sok részét bejárta és megfigyelte az emberek viselkedését, a különböző társadalmak működését. Több művet is írt, ezek közül leghosszabb ideig - 15 évig – a Bűn és bűnhődés című regényén dolgozott, amit 1866-ban adtak ki. Dosztojevszkij ezzel új fejezetet nyitott a regény, mint műfaj történetében. 

A történet főszereplője a szegény sorból származó magányos egyetemista, Raszkolnyikov. Az író először bemutatja Raszkolnyikov életét, majd viszonylag gyorsan eljuttatja az olvasót a bonyodalomig, amikor a fiatalember előre eltervezett szándékkal gyilkosságot követ el, hogy pénzhez jusson. A mű lényege nem maga a bűn és az ahhoz kapcsolódó cselekmények ismertetése, hanem Raszkolnyikov bűnhődésének leírása. A bűnös belső szenvedésének ábrázolása olyan drámaian hatja át a regényt, hogy ezzel mély nyomot hagy az olvasóban. 

Olvasás közben bejárjuk Oroszország egyes területeit, ahol a főszereplőhöz hasonló sanyarú sorsú embereket ismerhetünk meg. A fizikai utazással párhuzamosan Dosztojevszkij feltárja a bűnös lelkének belső útját is, Raszkolnyikov belső szenvedése, bűntudata egyre csak fokozódik, majd teljesen beleőrül gondolataiba. Bűnét nem meri felvállalni, de mégis tiszta akar maradni az emberiség előtt. Egy szegény, fiatal lány iránt érzett szerelme jelenti számára a kiutat, győzedelmeskedik az élni akarás, a bűnhődést követő új élet lehetősége. 

Nekem azért tetszett nagyon ez a regény, mert egy nagy belső utazás. Rengeteg elgondolkodtató kérdést vet fel, például azt, hogy létezhet-e egyáltalán boldogság szenvedés nélkül? A bűnhődés lehetőségét valóban a börtön nyújtja, vagy saját lelkiismeretünkkel kell elszámolnunk? Raszkolnyikov igazi bűnhődése nem a börtönben következett be, ahogy azt távolról gondolnánk, hanem jóval azelőtt, tulajdonképpen már akkor, amikor eltervezte szűrnyű tettét, vagy még azelőtt. Bűnhődésének fájdalma átitatta a teljes művet.  Dosztojevszkij regénye meghatározó, maradandó, megváltoztatta az emberszemléletem, hatással volt gondolkodásmódomra és érzésvilágomra is. 

Az ajánlót és a könyvjelzőt G. Hanga készítette.

A könyv a könyvtárban kölcsönözhető. A fenti borítóra kattintva a katalóguson keresztül lefoglalható, a kölcsönzésben lévő példány pedig előjegyezhető.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://deak.blog.hu/api/trackback/id/tr4618485927

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása